PIC16F1825T-I/ML by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC16F1825T-I/ML
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP mTouch 16F - 8-Bit - 32MHz - 11 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 1K x 8 RAM - 1.8 to 5.5V - 16-QFN (4x4) - T&R. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PIC16F1825T-I/ML from MICROCHIP TECH. is PIC XLP mTouch 16F family 16-Pin QFN, flash 8-Bit microcontroller with XLP technology. The PIC16F1825T-I/ML microcontroller has 14KB (8K x 14) FLASH program memory, 256 x 8 EEPROM data memory, 1K x 8 RAM size, 11 I/O general-purpose I/O pins and 8-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 32MHz with wide operating voltage of 1.8 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.