PIC16F76T-I/SS by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC16F76T-I/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 22 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 368 x 8 RAM - 4 to 5.5V - 28-SSOP - T&R. ...
DESCRIPTION
The PIC16F76T-I/SS from MICROCHIP TECH. is PIC 16F family 28-Pin SSOP 8-Bit full-featured, low pin count microcontroller with XLP. The PIC16F76T-I/SS microcontroller has 14KB (8K x 14) FLASH program memory, 368 x 8 RAM size, 22 I/O general-purpose I/O pins and 5-channel 8-bit analog-to-digital (A/D) converter. This microcontroller operates at a maximum frequency of 20MHz with operating voltage of 4 to 5.5V. Operating temperature range is from -40°C to 85°C.