PIC18F1320-I/SO
Microchip TechnologyMCU 8-bit - Flash - PIC18 Family PIC18F13xx Series Microcontrollers - 40 MHz - 8 KB - 256 Byte - 18 Pins. ...
DESCRIPTION
The PIC18F1320-I/SO is a 8-bit high-performance enhanced Flash Microcontroller with 7 channels of 10-bit Analogue-to-digital (A/D) converter. This microcontroller has nanoWatt technology, which features six enhanced power-managed software controlled modes, power consumption as low as 0.1µA in standby mode and a wide operating voltage range from 2 to 5.5V which makes this device ideal for battery managed applications. This device also encompasses a new low-current watchdog timer, a 2-speed start-up from a reset or sleep mode and a new fail-safe clock monitor that is used to detect an external clock failure. The PIC18F1320 features a C compiler friendly development environment, 128 bytes of EEPROM, self-programming, an ICD, capture/compare/PWM functions, Addressable Universal Asynchronous Receiver Transmitter (AUSART) and advanced low power oscillator controls.