PIC18F87K22-I/PTRSL by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC18F87K22-I/PTRSL
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 5.5 V - Pins: 80 - Package type: TQFP 80 – Speed 64 MHz – Flash 128 KB – SRAM 4 Kbytes – EEPROM 1 Kbytes - I/O: 69 – A/D: 12 bit with 24 channels – 11 Timers – MSSP – 07 x ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
DESCRIPTION
The MICROCHIP TECH PIC18F87K22-I/PTRSL is part of PIC18 family with a 8-Bit RISC microcontroller. It can sustain standard temperature ranges from -40°C to + 125 C, has 80 pin in TQFP-80 package and 64 MHz clock speed. This device has a Flash memory of 128 KB, a SRAM of 4 Kbytes, EEPROM of 1 Kbytes, eleven timers module and 24 channels of 12 bits ADC. This MCU includes MSSP & EUSART communication modules (I2C & SPI modules) with 69 I/O pins. It can be used to achieve various tasks.
Search Keywords: PIC18F87K22IPTRSL
Part No:
PIC18F87K22-I/PTRSL
COO:
TH
ECCN:
3A991.a.2
119
Package Type:
TRAY
ADC Resolution:
12 bit
Program Memory Type:
Flash
Number of Programmable I/Os:
69
Operating Temperature:
-40 to 85 °C