NHD-1.5-128128ASC3 by newhaven display
Image is representational - see mfr. specs
NHD-1.5-128128ASC3
Newhaven Display
1.50" Serial Color OLED - 128x128 - 3.3-5V - SPI MPU - Controller:SSD1351 - 1x11 2.54mm pitch header
DESCRIPTION
The NHD-1.5-128128ASC3 is a 128x128 1.50" Serial Color OLED. It features a Graphic Color OLED Serial Module 262K Display. It uses a SPI MPU Interface. Voltage requirement is 3.3-5V. Controller required is the SSD1351
Search Keywords: NHD15128128ASC3
Part No:
NHD-1.5-128128ASC3
COO:
TW
Active Area:
26.855x26.864 mm
Dimension:
58 x 44.5 x 5.1 mm
Back Light (LED):
None
CAGE CODE:
7XUK2
Controller:
SSD1351
Connector Type:
1x11 2.54mm pitch header