NHD-1.69-160128ASC3 by newhaven display
Image is representational - see mfr. specs
NHD-1.69-160128ASC3
Newhaven Display
1.69" Serial Color OLED - 160x128 - 3.3-5V - SPI MPU - Controller:SEPS525 - 1x11 2.54mm pitch header
DESCRIPTION
The NHD-1.69-160128ASC3 is a 160x128 1.69" Serial Color OLED. It features a Graphic Color OLED Serial Module 262K Display. It uses a SPI MPU Interface. Voltage requirement is 3.3-5V. Controller required is the SEPS525
Search Keywords: NHD169160128ASC3
Part No:
NHD-1.69-160128ASC3
COO:
TW
Active Area:
33.575x26.864 mm
Dimension:
58 x 44.5 x 5.1 mm
CAGE CODE:
7XUK2
Display Format:
160x128
Display Mode:
262K
Controller:
SEPS525
Back Light (LED):
None
Connector Type:
1x11 2.54mm pitch header