EA2-4.5TNU by nexem
Image is representational - see mfr. specs
EA2-4.5TNU
Nexem
Signal Relay - 4.5VDC - 145Ohm - 1A - DPDT - 14.2x9.2x5.4mm - THT. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EA2-4.5TNU, EA2 series has reduced package size and power consumption to other NEC Conventional relays. Furthermore, it complies with 1500 V surge-voltage requirement of FCC part 68 by the unique structure and the efficient magnetic circuit. Typical applications are electronic switching systems, PBX, key telephone systems, automatic test equipment and other electronic equipment.
Search Keywords: EA245TNU
Supplier:
Nexem
Part No:
EA2-4.5TNU
COO:
JP
ECCN:
EAR99
40
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
4.5 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
31.03 mA