C300K3R1E
C300K3R1E
In Stock: 170
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
C300K3R1 by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
C300K3R1
Ohmite
Res Wirewound 3.1 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: C300K3R1
Part No:
C300K3R1
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
Power Rating:
300 W
Resistance Value:
3.1 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C