D50K2K25E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D50K2K25E
Ohmite
Resistor, Wirewound - Vit. Enamel - Radial Lugs - 50W -A (+/-) 260ppm/AC - 2.5K Ohms
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: D50K2K25E
Supplier:
Ohmite
Part No:
D50K2K25E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
50 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
2.25 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C