E300K20RE
E300K20RE
In Stock: 12
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
E300K20R by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
E300K20R
Ohmite
Res Wirewound 20 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: E300K20R
Part No:
E300K20R
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
Power Rating:
300 W
Resistance Value:
20 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C
Military Standard:
N/R
  This product is NOT RoHS Compliant.  See Alternatives
IN STOCK: 1
Ships today, if you order in
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5