F55J1R0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
F55J1R0E
Ohmite
Res Wirewound 1 Ohm 5% 55W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: F55J1R0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
F55J1R0E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
55 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C