MOX200001506FE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MOX200001506FE
Ohmite
Res Thick Film 150M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±200ppm/°C Epoxy AXL ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE part MOX200001506FE is a high-quality resistor with a resistance of 150M Ohm and a tolerance of 1%. It is designed with a thick film construction and has a power rating of 0.25W (1/4W). This epoxy-coated axial resistor is highly reliable and offers a temperature coefficient of ±200ppm/°C. It is suitable for various applications requiring precise resistance values and stability.
Search Keywords: MOX200001506FE
Supplier:
Ohmite
Part No:
MOX200001506FE
COO:
JP
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BOX
Termination Style:
Axial
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
150 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
6.5 x 2.2 mm