MOX-400231006FE
OhmiteRes Thick Film 100M Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±50ppm/°C Epoxy AXL ...
DESCRIPTION
The OHMITE MOX-400231006FE is a precision resistor designed for high resistance applications. This thick film resistor has a resistance of 100M Ohms with a tolerance of 1%. It can handle up to 0.75W (3/4W) of power and has a low temperature coefficient of ±50ppm/°C. The resistor is encapsulated in epoxy and comes in an axial lead package, making it easy to install and suitable for a variety of electronic projects.