MOX91025004FVE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MOX91025004FVE
Ohmite
Res 5M Ohm 1% 3.8W ±50ppm/°C Conformal Silicone AXL ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE MOX91025004FVE is a precision resistor with a resistance of 5M Ohm, a tolerance of 1%, and a power rating of 3.8W. It features a low temperature coefficient of ±50ppm/°C and is coated with a conformal silicone for added protection. This axial lead resistor is ideal for applications requiring high precision and reliability.
Search Keywords: MOX91025004FVE
Part No:
MOX91025004FVE
COO:
AT
ECCN:
EAR99
15
Package Type:
BOX
Termination Style:
Axial
Power Rating:
3.8 W
Resistance Value:
5 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 225 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
27 x 8 mm