PFE5K5R40E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
PFE5K5R40E
Ohmite
Res Wirewound 5.4 Ohm 10% 752W ±500ppm/°C Screw Terminal Bolt-On/Bracket Mount
DESCRIPTION
Search Keywords: PFE5K5R40E
Part No:
PFE5K5R40E
Power Rating:
752 W
Resistance Value:
5.4 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±500 ppm/°C