TGHHV50R0JE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
TGHHV50R0JE
Ohmite
Res Thick Film 50 Ohm 5% 120W ±250ppm/°C Epoxy SOT-227 Screw Terminal Bolt-On ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE TGHHV50R0JE is a high-power thick film resistor with a resistance of 50 Ohms and a tolerance of 5%. This resistor is capable of handling up to 120 watts of power and has a temperature coefficient of ±250ppm/°C. It features a durable epoxy coating and is housed in a SOT-227 package with screw terminal bolt-on connections, making it ideal for high-power applications where precision and reliability are key.
Search Keywords: TGHHV50R0JE
Supplier:
Ohmite
Part No:
TGHHV50R0JE
COO:
AT
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BOX
Technology:
Thick Film
Case Style:
Epoxy
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
120 W
Termination Style:
Screw Terminal
Resistance Value:
50 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±250 ppm/°C