B3U-1100P by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
B3U-1100P
Omron Electronics
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The B3U-1100P is a single-pole single-throw (SPST) SMD ultra-small Tactile Switch with black plunger and top-actuated operation. This switch features NO contact action. This compact switch allows high-density mounting on PCBs for mobile equipment. The dust-proof construction provides high reliability in dusty environments. It is surface mounted which is ideal for high-density mounting. High contact reliability 100mΩ Maximum initial contact resistance 100MΩ at 100VDC Minimum insulation resistance 5ms Maximum bounce time 1000m/s² Maximum shock resistance 200000 operations Minimum durability Applications Industrial
Search Keywords: B3U1100P
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
B3U-1100P
COO:
JP
ECCN:
EAR99
3500
Package Type:
Reel
Dimension:
4 x 3.15 x 1.6 mm
Mounting:
PCB Surface Mount
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Style:
Round Button
Operating Force:
1.5 N
Contact Rating @ Voltage:
0.05@12VDC A