EE-SY1200 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
EE-SY1200
Omron Electronics
Photo interrupter reflective transistor – 4 Pin - Ultra compact model - PCB surface mounting type - High S/N ratio - High light current - Low leakage current- 30µs - 30V - 50mA ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The Omron ElectronicS EE-SY1200 is a photo interrupter transistor which has a reflective sensing method and 4 through hole pins for PCB. It has an ultra compact model, high S/N ratio & light current and low leakage current. It has a current rating of 50 mA, and a voltage rating of 30 VDC.
Search Keywords: EESY1200
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
EE-SY1200
COO:
JP
ECCN:
EAR99
2000
Maximum Collector Current:
20 mA
Family:
EE-SY1200
Gap Width:
N/A
Maximum Collector-Emitter Voltage:
30 V
Maximum Forward Current:
50 mA
Maximum Power Dissipation:
50 mW