G2R14DC12BYOMI
G2R14DC12BYOMI
In Stock: 431
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
G2R-14-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-14-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 8A SPDT(29x13x25.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The G2R14DC12BYOMI is a standard, fully sealed PCB power relay featuring a 1-pole, double-throw (SPDT) contact configuration. It operates on a 12 VDC coil with a nominal power consumption of approximately 0.53 W. This relay is designed for safety with a high dielectric strength of 5,000 V between the coil and contacts and a surge resistance of 10,000 V. It can handle a resistive load of 8 A at 250 VAC or 30 VDC. With a wide operating temperature range of -40°C to 70°C and a mechanical durability of 20 million operations, it is built for long-term reliability in various control applications.
Search Keywords: G2R14DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2R-14-DC12
Alias/AKA:
G2R14DC12BYOMI
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
275 Ohm