G2R1DC12BYOMI by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R1DC12BYOMI
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 10A SPDT(29x13x25.5)mm THT ...
DESCRIPTION
The G2R-1-DC12 is a Power Relay with DC coil. This G2R-series power relay has 1CO (SPDT) cadmium-free Ag alloy contact. Standard classification and PCB terminals. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Single side stable function Single contact Flux protection enclosure -40 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial