G2R-24-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2R-24-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5A DPDT(29x13.5x25.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G2R-24-DC24 is a 2-pole general-purpose Power PCB Relay with DC coil, G2R series. 2CO (DPDT) contact configuration. Standard classification, PCB terminal. Safety-oriented design with dielectric strength of 5000V between coil and contacts and surge resistance of 10000V. Single-side stable relay Fully sealed enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control Coil Voltage 24VDC Contact Rating (Current) 4A Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Features Sealed - Fully Termination Style PC Pin Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Search Keywords: G2R24DC24
Part No:
G2R-24-DC24
Alias/AKA:
G2R24DC24BYOMI
Relay Construction:
Non-Latching10725
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT10703
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
1.1 KOhm