G2VN-234P-H-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G2VN-234P-H-US-DC24
Omron Electronics
Electromechanical Relay DPDT 1A 24VDC 2.88KOhm Through Hole ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS G2VN-234P-H-US-DC24 is an electromechanical relay featuring a DPDT (Double Pole Double Throw) configuration. It has a rated current of 1A and operates at a voltage of 24VDC. The relay has a high resistance value of 2.88KOhm, making it suitable for a wide range of applications. The through-hole design enables easy installation on circuit boards or other electronic equipment. With its reliable performance and sturdy construction, the G2VN-234P-H-US-DC24 is an excellent choice for various industrial and commercial applications.
Search Keywords: G2VN234PHUSDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G2VN-234P-H-US-DC24
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Dimension:
20.3 x 10.1 x 11 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
8.33 mA