G5LE-1-VD-DC12
Omron ElectronicsPower Relay 12VDC 8DC/10AAC SPDT(22.5x16.5x19)mm THT ...
DESCRIPTION
The G5LE-1-VD-DC12 from Omron is a is a PCB Power Relay with DC coil. This G5LE-series relay has SPDT Ag alloy cadmium-free contact. It is ideal for a wide variety of applications such as home appliances, OA equipment's, vending machines, etc. Coil Voltage 12VDC Contact Form SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current) 10A Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Features Insulation - Class B, Sealed - Flux Protection Termination Style PC Pin perating Temperature -25°C ~ 85°C