G5NB1A4DC12BYOMB
G5NB1A4DC12BYOMB
In Stock: 0
Minimum Order: 25
VIEW PRODUCT
G5NB-1A4-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5NB-1A4-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 3A SPST-NO(20.5x7.2x15.3)mm THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: G5NB1A4DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5NB-1A4-DC12
Alias/AKA:
G5NB1A4DC12BYOMB
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
720 Ohm