G5V-1-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5V-1-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 1A SPDT(12.5x7.5x10)mm THT ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5V-1-DC12 is an ultra-miniature, highly-sensitive, Low Signal Relay with DC coil for signal circuits. This G5V-1-series PCB mount signal relay has 1CO (SPDT) Au-plated Ag alloy contact. High sensitivity 150mW nominal coil power consumption. Conforms to FCC part 68 requirements for coil to contacts. Wide switching power of 1mA to 1A Fully-sealed construction offering environment resistance -40 to 70°C Operating temperature range Applications Audio, Communications & Networking
Search Keywords: G5V1DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5V-1-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching12534
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT12514
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Through Hole12526
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
12.5 x 10 x 7.5 mm
Termination Style:
PC Pin12536
Coil Current:
12.5 mA