G5V-2-H1-DC24
Omron ElectronicsSignal Relay 24VDC 1A DPDT( (20.5mm 10.1mm 11.5mm)) THT ...
DESCRIPTION
The G5V-2-H1-DC24 is a general-purpose Low Signal Relay with DC coil. This G5V-2-series PCB mount signal relay has 2CO (DPDT) Au-plated Ag alloy contacts. It has high sensitivity classification and PCB terminals. High dielectric strength at 1000VAC between coil and contacts and 750VAC between contacts of the same polarity. Conforms to FCC Part 68 (impulse withstand voltage of 1500V for 10 x 160 µs between coil and contacts and between contacts of the same polarity). Wide switching power of 10μA to 1A Fully-sealed type relays standardized with bifurcated crossbar contacts Highly reliable in addition to its high environment resistance General-purpose DIL terminal layout -25 to 70°C Operating temperature range Applications Communications & Networking, Security