G6AK-274P-ST40-US-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6AK-274P-ST40-US-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT( (20.2mm 10.1mm 8.4mm)) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G6AK-274P-ST40-US-DC12 is a high-quality signal relay designed for various applications. With a compact design of (20.2mm x 10.1mm x 8.4mm), this relay is suitable for through-hole mounting. It operates at 12VDC and has a double-pole double-throw (DPDT) configuration, allowing versatile switching capabilities. With a maximum current rating of 2A, it delivers reliable performance with low power consumption. Whether used in industrial automation, telecommunications, or other electronic systems, this OMRON signal relay offers excellent reliability and functionality to meet your application needs.
Search Keywords: G6AK274PST40USDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6AK-274P-ST40-US-DC12
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
30 mA