G6B-2114P-US-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6B-2114P-US-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5A SPST-NO/SPST-NC( (20mm 11mm 11mm)) THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6B-2114P-US-DC12 is a 2-pole miniature Power PCB Relay with DC coil, G6B series. SPST-NO + SPST-NC contact configuration. Standard classification, PCB terminals, Ag-alloy (Cd-free) contact. High insulation with dielectric strength of 3000VAC between coil and contacts (impulse withstand voltage of 6kV). Stick packing models are provided in consideration of compatibility to the automatic production line. Single-side stable relay Fully sealed enclosure Mounted directly to PCB Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control Coil Voltage 12VDC Contact Rating (Current) 5A Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max Coil Type Non Latching Features Sealed - Fully Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Search Keywords: G6B2114PUSDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6B-2114P-US-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO,SPST-NC
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Coil Resistance:
480 Ohm