G6K-2P-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6K-2P-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 1A DPDT( (10mm 6.5mm 5mm)) THT ...
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G6K-2P-DC24 is a signal relay with a coil voltage of 24VDC and a double pole double throw (DPDT) configuration. It has a compact size with dimensions of 10mm in length, 6.5mm in width, and 5mm in height. This through-hole mount (THT) relay is designed to handle currents up to 1A. It is suitable for use in various applications where reliable signal switching is required.
Search Keywords: G6K2PDC24
Part No:
G6K-2P-DC24
Relay Construction:
Non-Latching12534
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole12526
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
10 x 6.5 x 5 mm
Termination Style:
PC Pin12536
Coil Current:
4.6 mA