OD254AP-24HB by orion fans
Image is representational - see mfr. specs
OD254AP-24HB
Orion Fans
DC Fan - 89x254mm Dia - 24VDC - 64W - 2450RPM - 830CFM - 62.1dBA - Wire Leads ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ORION FANS part OD254AP-24HB is a high-performing DC fan that measures 254x89mm. Designed for efficient cooling, this fan operates at 24V and utilizes ball bearings for optimal performance and durability. With a powerful airflow of 850 cubic feet per minute (CFM), it ensures effective heat dissipation for various applications. Trust ORION FANS to provide reliable cooling solutions with the OD254AP-24HB fan.
Search Keywords: OD254AP24HB
Supplier:
Orion Fans
Part No:
OD254AP-24HB
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Bulk
Category:
DC Fan
Dimension:
254mm dia x 89 mm
Voltage Rating:
24 V
Power Rating:
64 W
Maximum Airflow:
850 CFM
Noise Level:
64 dB
Special Features:
None
Termination:
Lead Wires
Housing Material:
DieCast Aluminum
Operating Temperature:
-20 to 75 °C