2011-1X16G00SO028B by oupiin america inc
Image is representational - see mfr. specs
2011-1X16G00SO028B
Oupiin America Inc
Header - Male Pin - 16 Position - 1 Row - 0.100" (2.54mm) Pitch - Push-Pull - Unshrouded - 3A - Solder Termination - Through Hole - Black.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 2011-1X16G00SO028B is header with post contact length of 0.118" (3.00mm) and mating contact length of 0.240" (6.10mm). Operating temperature range is from -40°C to 105°C.