CB1F-M-12V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
CB1F-M-12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 40(NO)/30(NC)A SPDT(22x26x52)mm Bracket Automotive ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT CB1F-M-12V Power Relay is an automotive relay designed to handle high power applications. With a 12VDC coil voltage, this single pole double throw (SPDT) relay is capable of switching up to 40A normally open (NO) and 30A normally closed (NC) currents. Its compact size of 22x26x52mm makes it suitable for tight spaces, and the included bracket ensures easy installation. Whether used in automotive, industrial, or other high-power applications, this reliable PANASONIC EW/AROMAT relay provides durable and efficient performance.
Search Keywords: CB1FM12V
Part No:
CB1F-M-12V
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Max Contact Current:
40A (NO) / 30A (NC)
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Current:
117 mA
Coil Resistance:
103 Ohm
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
4.2 VDC
Seal:
Flux Resistant
Dimension:
30 x 22 x 52 mm
Operating Temperature:
-40 to 85 °C