DS4E-ML2-DC24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
DS4E-ML2-DC24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 24VDC 1.6KOhm 2A 4PDT (35.24x9.9x9.9)mm THT Signal Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: DS4EML2DC24V
Supplier:
Part No:
DS4E-ML2-DC24V
EAR99
1
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
35.24 x 9.9 x 9.9 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
15 mA