DS4E-S-DC48V-R by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
DS4E-S-DC48V-R
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 48VDC 11.52KOhm 2A 4PDT (35.24x9.9x9.9)mm THT Signal Relay
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: DS4ESDC48VR
Supplier:
Part No:
DS4E-S-DC48V-R
EAR99
50
Package Type:
Box
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
35.24 x 9.9 x 9.9 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
4.2 mA