HC4E-H-DC48V
Panasonic Electronic ComponentsGeneral Purpose Relay Automotive For Control Panel
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
General Purpose Relay Automotive For Control Panel
Search Keywords: HC4EHDC48V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Panasonic Electronic Components
Part No:
HC4E-H-DC48V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
TH
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
20
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 70 °C
Coil Resistance:
2.6 KOhm