HC4-H-DC12V
Panasonic Electronic ComponentsRelays 12VDC 160Ohm 5A 4PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
RoHS Compliant
BOX Packaging
DESCRIPTION
Relays 12VDC 160Ohm 5A 4PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Search Keywords: HC4HDC12V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Panasonic Electronic Components
Part No:
HC4-H-DC12V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1000
Package Type:
BOX
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm
IN STOCK: 7
Can Ship immediately
Minimum Order Quantity: 5
Factory Lead-Time 12 Weeks
Qty
Unit Price
5
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
05P MTA100 CONN ASSY POL RIB
Floating Shear for AMP Spare & Wear Tooling Systems.
GX-F12A
Proximity Sensor NPN 3mm 10.8V to 26.4V