HP2-DC110V
Panasonic Electronic ComponentsElectromechanical Relay 110VDC 7.3KOhm 10A DPDT (36x25x51.5)mm Plug-In Power Relay
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 110VDC 7.3KOhm 10A DPDT (36x25x51.5)mm Plug-In Power Relay
Search Keywords: HP2DC110V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Panasonic Electronic Components
Part No:
HP2-DC110V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
20
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
110 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 40 °C
Coil Resistance:
7.3 KOhm
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 10
Ships today, if you order in
Minimum Order Quantity: 2
Qty
Unit Price
2
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
Circular Connector Clamp - Right Angle - 17 - 11.51 mm - Nylon (Polyamide) - CPC Series.
AMP’s Special Series 1 Sealed CPC Receptacles come with a pre-installed, bonded peripheral...
GX-H12A-P
Inductive Sensor - 0mm Min - 3.3mm Max - Rectangular
AZ989-1C-12DE
25AMP Sub-Micro Automotive Relay 12VDC coil SPDT