JW2SN-DC48V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
JW2SN-DC48V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 48VDC 5A DPDT(28.6mm 12.8mm 20mm) THT ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT part JW2SN-DC48V is a reliable and versatile power relay designed for 48VDC applications. This double-pole double-throw (DPDT) relay is capable of handling up to 5A of current. With compact dimensions of 28.6mm x 12.8mm x 20mm, this through-hole technology (THT) relay is easy to install and suitable for a variety of electronic devices and systems. Trust in the quality and performance of PANASONIC EW/AROMAT for your switching needs.
Search Keywords: JW2SNDC48V
Part No:
JW2SN-DC48V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Operating Temperature:
-40 to 60 °C
Coil Resistance:
4.4 KOhm