NC2D-P-DC24V
Panasonic Electronic ComponentsPower Relay 24VDC 5A DPDT(25.4x11.2)mm THT
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Power Relay 24VDC 5A DPDT(25.4x11.2)mm THT
Search Keywords: NC2DPDC24V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Panasonic Electronic Components
Part No:
NC2D-P-DC24V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
JP
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
20
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
1.6 KOhm