NC2D-P-DC48V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
NC2D-P-DC48V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 48VDC 5A DPDT(25.4x11.2)mm THT
DESCRIPTION
Search Keywords: NC2DPDC48V
Part No:
NC2D-P-DC48V
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 55 °C
Coil Resistance:
6.4 KOhm