ECA-1EHG471 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1EHG471
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 470 µF - 25 V - 20% - 10 X 12.5mm - Radial - 5 mm - 380 mA - 2000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 470µF and operate on voltage of 25V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA1EHG471
Supplier:
Panasonic
Part No:
ECA-1EHG471
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
470 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 12.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
25 VDC