ECA-1HHG100 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1HHG100
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 10 µF - 50 V - 20% - 5 X 11mm - Radial - 2 mm - 39 mA - 1000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 10µF and operate on voltage of 50V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA1HHG100
Supplier:
Panasonic
Part No:
ECA-1HHG100
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
10 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
5 x 11 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
50 VDC