ECA-1HM471B by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1HM471B
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 470 µF - 50 V - 20% - 10 X 20mm - Radial - 5 mm - 650 mA - 2000h - 85°C. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 470µF and operate on voltage of 50V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1HM471B
Part No:
ECA-1HM471B
Package Type:
Box
Capacitance Value:
470 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
10 x 20 mm
Voltage:
50 VDC