ECA-2AHG102 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-2AHG102
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 100 V - 20% - 18 X 35.5mm - Radial - 7.5 mm - 985 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 1000µF and operate on voltage of 100V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA2AHG102
Part No:
ECA-2AHG102
EAR99
500
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
18 x 35.5 mm
Voltage:
100 VDC