ECH-U1H103JX5 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECH-U1H103JX5
Panasonic
The ECH-U1H103JX5 is a stacked metallized PPS film chip capacitor with a capacitance of 0.010 µF, a rated voltage of 50 VDC, and a ±5% tolerance. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ECH-U1H103JX5 is a stacked metallized PPS film chip capacitor designed for surface-mount applications. It provides a capacitance of 0.010 µF with a ±5% tolerance and a rated voltage of 50 VDC. This component features a wide operating temperature range of -55 °C to +125 °C and a low dissipation factor of 0.6% or less, all within a compact 3.2 x 1.6 x 1.1 mm package. Designed for reflow soldering, it is well-suited for applications such as time-constant circuits, filtering, and oscillation/resonance circuits.
Search Keywords: ECHU1H103JX5
Supplier:
Panasonic
Part No:
ECH-U1H103JX5
COO:
JP
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Dielectric:
PPS
Voltage:
50 VDC
Capacitance Value:
0.01 uF
Tolerance:
5 %
Mounting:
Surface Mount
Termination Style:
N/R
Size:
3.2 x 1.6 x 1.1 mm