EEE-FK1J220XP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1J220XP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 22 µF - 63 V - 20% - 6.3 X 7.7mm - Surface mount - 120mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 22µF and operate on voltage of 63V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1J220XP
Part No:
EEE-FK1J220XP
EAR99
900
Capacitance Value:
22 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
6.3 x 7.7 mm
Voltage:
63 VDC