EEE-FTH101XAP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FTH101XAP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 50 V - 20% - 6.3 X 7.7mm - Surface mount - 350mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The EEE-FTH101XAP is a surface mount Aluminum Electrolytic Capacitor features high reliability, long life, low impedance and high ripple current of the top-class in AL-E. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 50V. The FT-V series aluminum electrolytic capacitor is applied to an in-vehicle electric equipment and the anti-vibration type (more than Ø8mm) can support. The electrolytic capacitor able to withstand lead-free high reflow temperature for extended periods. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFTH101XAP
Part No:
EEE-FTH101XAP
EAR99
900
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
6.3 x 7.7 mm
Voltage:
50 VDC