EEH-ZA1H101P
PanasonicHybrid Polymer Capacitor - 100 µF - 50 V - 20% - 10 X 10.2mm - Radial - SMD - 2000 mA - 10000h - 0.028 ohm. ...
DESCRIPTION
The EEH-ZA1H101P is a surface mount conductive polymer hybrid aluminium Electrolytic Capacitor. The capacitance value is 100μF and operate on voltage of 50V. Panasonic ZA Series Type V capacitors use hybrid technology. They combine the low leakage current of aluminium electrolytic capacitors with the low ESR characteristics of conductive polymer capacitors. The combination of technologies ensures that frequency and temperature have little effect on the characteristics of these capacitors. With an excellent life span, these capacitors provide endurance of 10000 hours at +105°C. Suitable for AV equipment, household appliances and business or office equipment.