EEU-FC1H4R7 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1H4R7
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 4.7 µF - 50 V - 20% - 5 X 11mm - Radial - 2 mm - 95 mA - 1000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 4.7μF and operate on voltage of 50V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1H4R7
Part No:
EEU-FC1H4R7
EAR99
2000
Capacitance Value:
4.7 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
5 x 11 mm
Voltage:
50 VDC