EEU-FC1J102U by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1J102U
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 63 V - 20% - 16 X 31.5mm - Radial - 7.5 mm - 2670 mA - 5000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FC series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value is 1000μF and operate on voltage of 63V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFC1J102U
Part No:
EEU-FC1J102U
EAR99
500
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
16 x 31.5 mm
Voltage:
63 VDC